Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

eTwinning projekt “SWOT VET”

"SWOT VET" eTWINNING PROJEKT

Analizom do boljeg strukovnog obrazovanja

Kad se razmišlja o obrazovanju, planiraju školski programi i modeli, uvijek na tome rade stručnjaci. No, kakvo je mišljenje učenika? Pita li se njih uopće? Daje li im se prilika da kritički promisle funkcioniranje obrazovnog sustava u kojem se nalaze? Na sva ova pitanja, odgovor je uglavnom „ne“. No, takvo nešto nije slučaj u novom projektu u koji se uključila škola Futura. „SWOT VET“ je eTwinning projekt čija je glavna svrha definiranje poteškoća u sistemima strukovnog obrazovanja, identificiranje izazova i prilika za razmišljanje o njegovoj budućnosti te stvaranje temelja za strateški pristup rješavanju problema strukovnih škola diljem Europe.

Za razliku od Erasmus+ projekata koji obično uključuju razmjene i fizičku suradnju među partnerskim školama, eTwinning projekti su projekti koji se svojim značajnim dijelom odvijaju online, na europskim platformama za suradnju obrazovnih institucija – eTwinningu i Twinspaceu. Naravno, forma fizičke suradnje i dalje postoji unutar svake škole pojedinačno, no aktivnosti koje uključuju sve partnere virtualne su prirode. U ovom projektu, škola Futura će surađivati s četiri turske škole, dvije rumunjske i Ekonomsko-birotehničkom školom iz Bjelovara.

Iz svake škole sudjelovat će manji timovi izabranih učenika koji će kroz rad na projektu naučiti što je SWOT analiza te je primijeniti kako bi prepoznali izazove i prilike za strateško planiranje budućnosti strukovnog obrazovanja. Pri tom će se u metodologiji rada primjenjivati interdisciplinarno učenje i rad na razmišljanju van okvira.

SWOT VET zamišljen je kao projekt u trajanju od osam do deset mjeseci. Kroz prva dva mjeseca u planu je primjena SWOT analize na rad vlastite škole i objava rezultata na Twinspace platformi. Zatim se kroz iduća dva mjeseca osmišljavaju rješenja za detektirane probleme, da bi kroz peti i šesti mjesec projekta timovi diskutirali o prikupljenim podacima i idejama. Posljednji mjeseci bili bi posvećeni sistematizaciji rezultata projekta i njihovoj objavi na Twinspaceu.

Očekivani rezultati ostvarili bi se na tri polja. Prvo je bolje razumijevanje problema strukovnog obrazovanja. Drugo polje je generalno poboljšanje kvalitete ovog obrazovnog područja koje bi proizašlo iz popravljanja nedostataka, minimiziranja rizika i maksimalnog iskorištavanja prilika za unaprjeđenje, a sve navedeno bi bilo definirano kroz SWOT analizu kojom bi se učenici bavili uz stručno vodstvo nastavnika koji sudjeluju u projektu. Posljednje (možda i najvažnije) polje bi zapravo ciljalo na dugoročan utjecaj, a to je identificiranje izazova i prilika za strateško razmišljanje o budućnosti strukovnog obrazovanja što bi ujedno bio temelj daljnjih inicijativa u razvoju europskog srednjoškolskog strukovnog obrazovanja.

Vijesti o projektu​

Posts not found