eTwinning projekt “For a Sustainable World”

„FOR A SUSTAINABLE WORLD“ eTWINNING PROJEKT

Zajedničko rješenje za održivo življenje

Toliko često slušamo o zabrinjavajućem stanju u kojem se naša planeta nalazi i opasnostima koje nam prijete, da smo gotovo postali imuni na te informacije. Uzimamo ih zdravo za gotovo, skoro kao neizbježnu katastrofu, pa rijetko kada ozbiljno promišljamo što bismo sami mogli napraviti. Kako bismo se ipak pozabavili tom temom i naše učenike osvijestili o tome kako oni mogu pomoći našoj zelenoj kugli – ili barem raditi na tome da joj ne odmognu – uključili smo se u eTwinning projekt „For A Sustainable World“. Kroz projekt, učenici i nastavnici će raspravljati o problemima zagađenja okoliša i gladi, ugroženim životinjskim vrstama, smanjenju vodenih resursa i sličnim temama. Ovom prigodom, škola Futura surađivat će sa školom Vakfıkebir Fen Lisesi iz Turske i IES Ruradia iz Španjolske.

Cilj rada s učenicima u ovom projektu primarno je podići razinu svijesti i odgovornosti po pitanju održivog življenja kroz upoznavanje s problematikom savjesnog raspolaganja vodenim resursima, učenje o ugroženim životinjskim vrstama i razumijevanje važnosti recikliranja. Također, naučit će bolje koristiti Web 2.0 alatima i kroz rad s vršnjacima iz drugih zemalja poboljšati svoje komunikacijske vještine, ponajviše na engleskom jeziku.

Po završetku projekta, kao krajnji rezultat očekuje se ostvarenje svih postavljenih ciljeva, a posebice izrazito povećana svijest o važnosti svakog živog bića i njegove uloge u ekosustavu te usvajanje navike recikliranja i kreiranje novih proizvoda kroz proces reciklaže.

Planirano trajanje projekta je četiri mjeseca, od kraja siječnja do početka lipnja 2021, i sve aktivnosti će se odvijati online, putem eTwinning i Twinspace platformi. Kroz veljaču će se provoditi pripremne aktivnosti – prikupljanje potrebnih dokumenata za uključenje učenika u projekt, izrada avatara koje će biti reprezentacije učenika u virtualnom okruženju te izrada digitalnih materijala o svakoj partnerskoj školi, njihovom gradu i zemlji. Također, u ovom mjesecu će tim škole Futura pripremiti materijale o vodama u Hrvatskoj budući da je naša zemlja na samom vrhu europskih zemalja po raspoloživosti vodenim resursima i pitkom vodom. Kroz ožujak, proučavat ćemo ugrožene životinjske vrste svake od partnerskih zemalja te pripremiti postere i videa o naučenom. Travanj će biti namijenjen recikliranju – učenici će učiti o njegovoj važnosti, ispitivati prakse recikliranja svoje zemlje i napraviti izvještaj o njima, razmišljati o kreativnim načinima dizanja postotka reciklaže, prakticirati recikliranje u svojim domovima, dokumentirati to i prezentirati nove proizvode i materijale nastale reciklažom. Tijekom posljednjeg mjeseca projekta, svibnja, partneri će pripremiti Kahoot igru na temu održivog življenja te e-knjigu i prezentaciju sa svim prikupljenim materijalima i zaključcima.

Veliki su problemi koje ispituju i nastoje riješiti učenici i nastavnici uključeni u „For a Sustainable World“ projekt. Nerealno je očekivati promjenu velikih razmjena, no ako uz zajednički trud osmislimo pristupe i prakse s kojima možemo poboljšati i održivije živjeti svoje živote kao pojedinci – a naročito ako to možemo prenijeti na buduće generacije – to je već velik pomak za jednog, malog čovjeka i njegovu zajednicu.

Vijesti o projektu​