Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

Dan sigurnijeg interneta 2021.

Svaki dan se spajamo na njega – sve češće i u sve brojnije svrhe, što je posebno postalo očito u pandemijskim mjesecima i lockdownu. Zato je ove godine, više nego i jedne druge, bilo bitno obilježiti Dan sigurnijeg interneta. On se obično smjesti u prvoj polovici drugog mjeseca, a u 2021. pao je na 9. veljače, utorak. U našoj školi, taj dan smo ispunili šarenilom predavanja i radionica na temu odgovornog ponašanja na internetu i opasnosti koje vrebaju u online prostoru.

Dan sigurnijeg interneta dan je kada intenzivnije promišljamo o našim svakodnevnim online aktivnostima, sigurnosti na internetu i zaštiti kako svojih podataka, tako i svojih ličnosti. Ovogodišnjem Danu sigurnijeg interneta posvetili smo dodatnu pozornost zato što je njegovo obilježavanje bilo jedna od važnijih aktivnosti našeg novog eTwinning projekta, SWOT VET. U kontekstu projekta to ima dodatni smisao upravo zato što se sva suradnja između partnerskih škola odvija u virtualnom okruženju. Tako su naši učenici u suradnji s učenicima iz četiri turske, dvije rumunjske i jedne bjelovarske srednje škole izradili pregršt digitalnih materijala na temu ponašanja na internetu. Te materijale možete pronaći OVDJE i toplo preporučujemo da bacite oko – mogli biste naučiti nešto novo.

U našoj školi, nastavnici su bili kreativni i u velikom broju se odazvali pozivu da tog dana svoje satove organiziraju tematski. Tako je nastavnica iz matematike, profesorica Tea Rumec, učenicima osvijestila koliko brzo se može širiti sadržaj na internetu, što je bio sjajan primjer eksponencijalnog rasta, te time pokazala kako se rađa cyberbullying. Sat je bio zaključen zajedničkom izradom pravila primjerenog ponašanja na internetu. Profesorica Ivana Obradović svoj je sat engleskog jezika započela TedTalk videom o tome kako možemo doprinijeti pretvaranju interneta u mjesto od povjerenja, što je bilo popraćeno diskusijom i jednom od omiljenih aktivnosti naših učenika – Kahoot kvizom.

Ni ostali nastavnici nisu bili manje snalažljivi i dovitljivi, pa su pokrili širok spektar tema koji bi bio zanimljiv čak i drugim dobnim skupinama van one kojoj naši učenici pripadaju. Donosimo ih u nastavku:

  • Ines Vinovčić – Je li moguća osobna sloboda u današnjem društvu i medijskom prostoru?
  • Daria Žažar Sedlar – Primjerena i odgovoran uporaba interneta i pravila lijepog ponašanja (netiquette)
  • Ivan Gračanin – Cyberbullying – virtualno zlostavljanje
  • Franjo Borović – Phishing (mrežna krađa identiteta) i ucjenjivački softver (Ransomware)
  • Amelia Vidov – CARNET-ov webinar o Danu sigurnijeg interneta
  • Anita Jakše – društvena igra o odgovornom i sigurnom ponašanju na internetu
  • Dean Maslovara – Manipulacija igrama na sreću u unbox kvizovima
  • Paula Markoč – Manipuliranje znanstvenim podacima na primjeru GMO hrane
  • Ana Peran – kviz o internetskoj sigurnosti
  • Sofija Pinjušić Ćurić – Radionica o autorskim pravima
  • Bernarda Lukić – radionica Manipulacija u medijima – prikriveno oglašavanje

Smatramo da je bilo iznimno važno obilježiti ovaj dan s našim učenicima, posebice zato što oni spadaju u generacije čiji životi se velikim dijelom odvijaju online i iznimno im je bitna njihova virtualna prezentacija te odobravanje vršnjaka. Bilo je očigledno da su se zabavili, a nadamo se da će nešto od naučenog i primijeniti u svojoj budućnosti. Ma čak ne ni budućnosti, već odmah danas i sada.