Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb
Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno
Kroz godinu naši se nastavnici kontinuirano trude dopuniti svoje programe radionicama koje će učenicima pružiti korisna znanja van predviđenih kurikuluma. Jedna od takvih, nama osobno najdražeg imena, je „Di se to ušteka“ profesora Borovića, a povodom Dana sigurnijeg interneta pod (također) njegovom palicom su učenici 3.T napravili zanimljiva izlaganja o jednoj vrlo poznatoj pojavi na području internetske sigurnosti – phishing.
…naravno, redovne programe i kurikulume nikad ne ispuštamo iz vida. Prije svega smo tu da učenicima prenesemo znanja i vještine nužne za kvalitetno obavljanje njihove struke. No, tu i tamo, volimo nastavu začiniti dodatnim aktivnostima koje naši učenici (zapravo, učenici generalno) jako vole, a tijekom kojih se posebno aktiviraju i doprinose više nego tijekom standardnih školskih sati.
Pa dobro, stvarno – gdje se to spaja? U što, kako, zašto? Toliko je puno utora na računalu da je nekada osjećaj kao da filmski prtljamo po šarenim žicama i pločicama tik pred sudbonosno „bum“.
Šalu na stranu, ali naši tehničari zaista uživaju u tome kada im u ruke prepustite fizičke komponente računala. Slike iz udžbenika i prezentacija nikada ne mogu zamijeniti stvarno rukovanje žicama, pločama i čipovima. Baš zato je i osmišljena radionica „Di se to ušteka?“ prilikom koje učenici na primjeru konkretnih fizičkih komponenti ponavljaju građu računala i povezanost njihovih sastavnih dijelova. Osim što ih takva aktivnost potiče na aktivno spajanje naučenih koncepata sa stvarnim materijalima, budi u njima znatiželju i profesionalan, savjestan pristup radu s računalima.
Prilikom Dana sigurnijeg interneta, svaki nastavnik izabire po jednu temu s područja sigurnosti online i prilagođava je svojoj nastavi, a jedan od takvih primjera naveli smo i u članku o ovogodišnjem obilježavanju Dana sigurnijeg interneta.
Kod profesora Borovića, tema koja se bavi informiranjem i promoviranjem sigurnog korištenja digitalnih i komunikacijskih tehnologija ove godine se spojila s praktičnim radom učenika na području razvoja vlastitih prezentacijskih vještina. Konkretnije – učenici 3.T bavili su se temom phishinga, tipa prijevare koji se bazira na krađi osobnih podataka koje korisnik, prevaren više ili manje vjerodostojnim izgledom stranice ili aplikacije, samovoljno daje.
Znate, to su oni sumnjivi mailovi i pop-upovi napisani čudnim jezikom, gramatikom kakvu dobijete prijevodom teksta kroz Google Translate. Ako vam ne zvuči poznato, pod broj 1 – imate sreće, ali i dalje držite oči širom otvorene, a pod broj 2 – dozvolite da vas naši učenici pouče o čemu je riječ. Momci su se potrudili, a nesumnjivo su nas nešto i naučili.
Bacite oko (prije nego što netko nezakonito baci pogled na vaš bankovni račun)!
Phishing_Dan-sigurnijeg-interneta_Markovic Phishing_Dan-sigurnog-interneta_Posavec