Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

Učenici pišu: Prva razmjena učenika u Švedskoj u sklopu Erasmus+ Mentoring projekta

Kada su Erasmus+ razmjene u pitanju, ima li boljih reportera od samih učenika? U nastavku možete pročitati izvješće o prvoj učeničkoj razmjeni u sklopu Erasmus+ projekta “Mentoring Programme” koja se održala početkom veljače 2019. u švedskom Vaxjou.

“U sklopu Erasmus+ projekta „Mentoring“, sedam učenika i dvije profesorice naše škole sudjelovali su u razmjeni učenika od 3. do 9. veljače 2019. godine u švedskom gradu Vaxjo. Na razmjeni učenika navedenog projekta, sudjelovali su uz učenike iz Hrvatske i učenici partnerskih škola iz Italije, Bugarske i Švedske.

Naša razmjena je započela u nedjelju, 3. veljače, kada smo iz Zračne luke dr. Franje Tuđmana u Zagrebu poletjeli prema Danskoj. Avion je poletio u 8.30 sati. Let do Kopenhagena je trajao oko 2 sata. U Kopenhagen smo sletjeli oko 10.30 sati. Do našeg odredišta u Švedskoj, grada Vaxjoa, nastavili smo vlakom oko 13.00 sati. Putovanje vlakom trajalo je oko 2 sata. U Vaxjo smo stigli istoga dana oko 15.00 sati. Sa željezničke stanice smo se uputili prema ugodnom hotelu u kojem smo se checkirali, ostavili naše stvari te otišli na ručak.

Ponedjeljak, 4. veljače, bio nam je prvi radni dan u sklopu razmjene učenika te smo krenuli na put do našeg domaćina škole ProCivatas Privata Gymnasium Vaxjo. Pred školom nas je srdačno dočekao ravnatelj škole te nas uputio prema velikoj dvorani u kojoj smo se upoznali s domaćinima škole i učenicima iz drugih država. Domaćini su nam predstavili školu te nas upoznali sa svojom tradicijom i načinom rada. Nakon pauze uz kavu i kolače, koja se na švedskom naziva „fika“, slijedilo je upoznavanje s učenicima drugih država sudionika ovog Erasmus+ projekta. Već na samom početku svi su učenici podijeljeni u šest radnih grupa kako bi izradili logo za Erasmus+ projekt koji je trebao biti gotov do petka, 8. veljače, našeg zadnjeg dana boravka u Švedskoj. Radne grupe su formirane u mješovitom sastavu učenika iz Hrvatske, Bugarske, Italije i Švedske. Radili smo zajedno i razmjenjivali iskustva. Tijekom popodneva toga dana, s domaćinima škole, uputili smo se u kraći obilazak grada Vaxjoa. Domaćini su nas ugodno iznenadili svečanom večerom u školskoj kantini u kojoj su nam predstavili neka od svojih tradicionalnih jela.

Sljedećeg dana sastali smo se u drugoj dvorani škole u kojoj je slijedilo predstavljanje ostalih škola i naše upoznavanje s njihovim školskim sustavima. Svaka od škola sudionica Erasmus+ projekta, predstavila je sebe i svoj sustav školovanja. Nakon predstavljanja škola, domaćini su nam prezentirali mentoring program, njegovo funkcioniranje i što je on zapravo. Na kraju prezentacije podijelili smo se u tri velike grupe. Svaka grupa je morala napisati pitanja koja smo sljedećeg dana postavljali određenim mentorima iz pojedinih škola. Pred kraj drugog dana razmjene, domaćini su nas odveli u gradsku vijećnicu u kojoj smo imali priliku upoznati političara Olivera Rosengrena, jednog od mentora švedskih učenika. Oliver nam je predstavio grad Vaxjo u kojem smo boravili svih dana našeg boravka u Švedskoj.

[mp_row]

[mp_span col=”12″]

[mp_grid_gallery ids=”7140,7145,7150″ columns=”3″ size=”thumbnail” link_type=”lightbox” target=”false” caption=”false” margin=”10,10,none,none”]

[/mp_span]

[/mp_row]

[mp_row]

[mp_span col=”12″]

[mp_text]

U srijedu, trećeg dana našeg boravka, svi zajedno odradili smo vrlo zanimljiv zadatak koji inače povremeno dobivaju učenici u švedskoj školi. Zadatak pojedinca, sudionika svake radne grupe, bio je osmisliti poslovni plan izmišljene korporacije, u funkciji menadžera na osnovi postavljenih prijedloga škole domaćina. Nakon što su učenici iz švedske škole osmislili i odradili zadatak, došao je red na učenike škola iz ostalih zemalja, sudionica Erasmusa, da odrade sličan zadatak. Nakon ručka radne su se grupe uputile svojim mentorima koji su im predstavljali svoja zanimanja. Moja je radna grupa upoznala i razgovarala s menadžerom stadiona u gradu Vaxjou dok su ostale grupe razgovarale s predstavnikom servisa za zapošljavanje u Švedskoj te sa zaposlenicima iz tvornice za preradu drveta. Nakon predstavljanja našeg mentora, postavljali smo mu pitanja o njegovom radu i mentoring programu. Bilo je vrlo zanimljivo i edukativno čuti nove ideje i drugačiji način razmišljanja i rada od onog na koji smo mi u našoj domovini navikli.

Četvrtak je bio dan rezerviran za sportske aktivnosti koje su se odvijale u vrhunsko opremljenoj gimnastičkoj dvorani škole našeg domaćina. Na početku aktivnosti, švedski su nas treneri podijelili u dvije grupe. Jedna grupa je igrala hokej, a druga graničara. Nakon odrađenog sata tjelesnog odgoja ručali smo u školi. Poslije ručka krenuli smo prema sveučilištu Linnaeus. Dolaskom u sveučilište poslušali smo predavanje o njegovoj povijesti i radu te ga sa zanimanjem razgledali. Prošetali smo se i do dvorca „Teleborgs Slott“ kojeg smo vidjeli samo iz vana. Po povratku iz sveučilišta Linnaeus, zaustavili smo se u shopping centru uz kraću pauzu. Istog dana domaćini su organizirali završnu večeru „Goodbye dinner“ uz kuglanje i druženje.

[/mp_text]

[/mp_span]

[/mp_row]

[mp_row]

[mp_span col=”12″]

[mp_grid_gallery ids=”7149,7142″ columns=”2″ size=”thumbnail” link_type=”lightbox” target=”false” caption=”false” margin=”10,10,none,none”]

[/mp_span]

[/mp_row]

[mp_row]

[mp_span col=”12″]

[mp_text]

U petak, posljednjeg dana našeg boravka u Švedskoj, u školi smo odrađivali naše zadnje zadatke u sklopu razmjene mentoring programa. Proglašeni su pobjednici natjecanja u izradi Erasumus+ loga, našeg zadatka koji smo dobili prvoga dana. Vrlo emotivno smo se oprostili s našim domaćinima uz veliku zahvalu za njihov trud i dobrodošlicu te ugodno i prijateljsko okruženje koje su nam pružili. Ljubazni domaćini uručili su nam diplome za uspješno odrađenu razmjenu Mentoring programa. Obećali smo im da ćemo ostati u kontaktu putem društvenih mreža te im uputili srdačan poziv u našu domovinu, Hrvatsku.

U subotu ujutro napustili smo hotel i krenuli na put za Zagreb. Ukrcali smo se na vlak za Kopenhagen. Iz Kopenhagena smo imali let za Zagreb s presjedanjem u zračnoj luci u Frankfurtu. U Frankfurtu smo imali jedan sat vremena da obavimo brzinski zadnji shopping i ukrcamo se na let Croatia Airlinesa za Zagreb. Let iz Frankfurta do Zagreba trajao je sat i trideset minuta. U Zagreb smo sletjeli oko 20.00 sati.

Bio je to kraj jednog prekrasnog druženja koje ću pamtiti cijeloga života. Sudjelovanje u projektu obogatilo me vrijednim iskustvom i novim spoznajama. Veselim se sudjelovanjima i novim izazovima u budućim novim projektima.”

 

K.L., 3.T

[/mp_text]

[/mp_span]

[/mp_row]

[mp_row]

[mp_span col=”12″]

[mp_image_slider ids=”7136,7138,7137,7139,7141,7152,7151,7148,7146,7143″ size=”full” animation=”fade” smooth_height=”false” slideshow=”true” slideshow_speed=”7″ animation_speed=”600″ control_nav=”true”]

[/mp_span]

[/mp_row]