Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

Učenici pišu: Online doživljaj posljednje razmjene Mentoring Programme Erasmus+ projekta

Prema smo se nadali da ćemo naše učenike moći odvesti na posljednju razmjenu Erasmus+ projekta “Mentoring Programme” u Vratsu u Bugarskoj, ona se ipak održala online, od 23. do 27. studenog. Htjeli smo vam i ranije tipkati i pričati o ovome, ali online nastava na daljinu i praznici malo su nam poremetili planove. Tako je naš maturant sa svojim kolegama tek u veljači podijelio svoja iskustva sudjelovanja. Bilo je teško prisjetiti se svih detalja (ali je barem bilo zabavno!), no za naš web, da ova priča ne bi ostala neispričana, sve je zapisao naš M.K. iz 2. razreda smjera ekonomist, koji je također bio član Futurinog tima u ovoj virtualnoj petodnevnoj avanturi.

Zadnja razmjena Erasmus+ projekta „Mentoring programme“ trebala se održati od 23.11. do 27.11. u Vratsi, Bugarska. Nažalost, nismo bili u mogućnosti posjetiti Vratsu zbog trenutačnog nevidljivog neprijatelja, COVID-19, no bez obzira na trenutačnu situaciju razmjena se održala putem video poziva i video radionica u kojem je sudjelovalo 9 učenika naše škole. Osim nas u  projektu su sudjelovali učenici iz Bugarske, Švedske i Italije, a upoznali smo se  prvog dana, u ponedjeljak, 23. studenog, kad se svatko putem video poziva predstavio i rekao nešto o sebi. Također u ponedjeljak domaćini su nam predstavili video uradak o njihovoj školi „Nikola Yonkov Vaptsarov“ koja mi se čini veoma zanimljivom zbog raznih smjerova i projekata u toj školi. Taj dan smo pogledali i filmove svaki škole partnera o načinu provođenja njihovih programa mentorstva i dosadašnjim iskustvima. Sljedeća lekcija koju smo pogledali je bila o bugarskoj povijesti koja je veoma slična našoj, pa je bilo zanimljivo za pogledati. Za zadnji događaj dana bio je pripremljen video o gradu Vratsi i njezinim ljepotama. Naime, Vratsa je smještena na obroncima planine Balkan slično kao i Zagreb ispod Medvednice. Oduševio me video o Vratsi i nisam očekivao da je tako lijep grad i definitivno bi ga volio posjetiti kad ću imati priliku.

Sljedeći dan (utorak) započeli smo s radionicom zvanom Speed dating. Uglavnom cilj te radionice je bio da se mi koji sudjelujemo u projektu bolje upoznamo, razmijenimo informacije općenito o našoj zemlji te prije svega da pričamo o nama, našim hobijima, događajima u životu itd. Osobno mi se ova radionica možda i najviše svidjela jer je bilo zanimljivo pričati i upoznavati ljude iz drugih zemalja. Nakon speed datinga smo pogledali 4 kratka filma o motivaciji u životu koja su bila izrazito poučna i zanimljiva. Sljedeći video koji smo pogledali jest bio o mentoringu tj. Bugari su prezentirali svoj mentoring program, kako funkcionira i zašto je koristan, te smo pogledali snimku video intervjua s jednom mentoricom koja je ispričala koristi koje možemo imati od mentora i osobno bi volio imati mentora da me poduči o stvarima koji možda nisu u školskom programu, a zanimaju me. Za zadnju današnju aktivnost smo opet radili u grupi putem video poziva, naš cilj je bio da odredimo važne stvari oko mentoring programa te kasnije ih prezentiramo. Smatram da je ovakav rad s drugima u grupama bio najzanimljiviji dio ovog projekta.

Srijeda je trebala započeti s uvodnom aktivnošću u organizaciji talijanskog tima u kojoj smo trebali naučiti neke geste i neverbalne znakove drugih zemalja jedni od drugih te svojim tijelima kreirati zadane oblike – poput zvijezde ili božićnog drvca – što bismo uslikali preko screenshota. Radi nekih poteškoća ta je aktivnost bila odgođena za popodne, tako da smo u treći dan razmjene krenuli s radionicom izrade web stranica u WordPressu za ne-programere koju je vodio jedan od mentora bugarskih mentora, Kadiiski. Bila je to veoma korisna radionica, jedna od najkorisnijih. Mene osobno ne privlači informatika niti prekompliciran rad s računalom, pa mi nije ova radionica dobro sjela, no barem sam pokušao donekle odraditi to, ali ostalo je na pokušaju. Nakon toga, popodne je bilo ispunjeno upoznavanjem s mentorima učenika iz Vratse. Tako smo pogledali videa koja su snimili mentori Kadiiski, Georgiev i mentorica iz Komore za trgovinu i proizvodnju. Svatko od njih je ispričao svoj doživljaj mentoring programa, istaknuo zašto je važan i dobro došao te je svatko podijelio svoju ideju o tome koje su kvalitete dobrog mentora, učenika i ugodnog mentorskog odnosa.

U četvrtak smo otvorili dan sa Kahootom koji jednostavno ne može biti dosadan, a tema je bila pogađanje svjetski poznatih glazbenih hitova samo prema isječcima iz video spotova. Nakon Kahoota bavili smo se time što ćemo napisati u naš Mentoring priručnik o ovoj razmjeni. Sljedeći film koji smo pogledali je bio općenito o Bugarskoj povijesti, kulturi i ostalim društvenim i prirodnim bogatstvima te mogu reći kako je Bugarska povijest kao i kultura dosta slična našoj. Puno toga smo putem ovih videa naučili o toj zemlji koju, nažalost, ipak nismo posjetili upravo zbog toga da makar malo doživimo njen duh, čak i na daljinu.

Petak je. Zadnji dan našeg projekta, otvaramo dan s novim Kahootom koji su nam pripremili Šveđani. Kad je Kahoot završio, krenuli smo s meni najzabavnijom radionicom, podijelili smo se u grupe i igrali igru preko video poziva. Naime, svatko je morao reći jednu istinu i dvije laži, a ostali bi trebali pogoditi koja je istina. Tu je bilo svakakvih primjera i svi smo se dobro nasmijali. Nakon te radionice smo prošli cijeli tjedan šta smo radili i naučili i tu smo se pozdravili s ostalim učenicima jer to je bila zadnja radionica preko video poziva. Na kraju cijele online razmjene pogledali smo kratki film o glavnom gradu Bugarske, Sofiji, primili diplome i našem petodnevnom druženju je došao kraj.

Svakako je bilo zanimljivo i vrlo zabavno iskustvo, bilo bi još bolje da smo išli u Bugarsku, ali ni ovako nisam bio razočaran ovim projektom. Preporučio bi svakom da se odazove Erasmus+ projektima jer sadržaj je veoma zabavan, a također poučan i koristan za daljnji život.

M.K., 2.A