Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb
Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno
Prava potrošača skupina su građanskih prava s kojima su građani vjerojatno najviše upoznati. Ali i dalje – ne dovoljno. Zato se od 1983. godine 15. ožujka obilježava Svjetski dan prava potrošača. Naši su prvašići ekonomisti tom prilikom kombinirali dvije aktivnosti, učenje i kreaciju. Na nastavi predmeta profesorice i razrednice Vedrane Sabljo, naučili su osnovne koncepte s područja prava potrošača i podijelili ih s nama izradom simpatičnih grafika.
Svjetski dan prava potrošača, kojem je dodijeljen datum 15.3., međunarodni je događaj čiji je cilj promicanje prava svih potrošača, poštovanja i zaštite tih prava i reagiranja na kršenje istih u tržišnoj igri. Unutar zakonodavnih okvira Republike Hrvatske postoji i Zakon o zaštiti potrošača koji je malo proučio i naš Jakov, učenik 1.A razreda. On je u svom kratkom izlaganju izveo nekoliko stavki prvog članka Zakona i objasnio zašto su oni važni:
Članak 1. Ovim se Zakonom uređuje zaštita osnovnih prava potrošača pri kupnji proizvoda, kao i pri drugim oblicima stjecanja proizvoda na tržištu i to:
1. pravo na zaštitu ekonomskih interesa potrošača
2. pravo na informiranje i edukaciju potrošača
3. pravo na pravnu zaštitu potrošača
Što o njima trebate znati?
1. Služba zaštite ekonomskih interesa potrošača obavlja inspekcijske i druge poslove koji se odnose na primjenu i provođenje zakona i drugih propisa u području zaštite potrošača pri prodaji proizvoda i pružanja usluga, cijene proizvoda i usluga, javnih usluga koje se pružaju potrošačima, označavanja i pakiranja.
2. Edukacije je bitna zbog ljudi koji ne paze na okoliš (djeca kada bacaju neku limenku od pića), pa ih je bitno educirati i informirati od strane odgovorne i educirane osobe.
3. Pravo zaštite potrošača sastoji se od građansko-pravnih i javno-pravnih elemenata. Tako hrvatski Zakon o zaštiti potrošača sadrži brojne odredbe kojima se uređuju tzv. „potrošački ugovori“ i sudske parnice koje se u svezi takvih ugovora mogu voditi – što spada u tzv. građansko-pravni sistem regulacije društvenih odnosa.
Ovogodišnji Dan prava potrošača obilježavao se u ekološki osviještenom tonu. Teme događaja organiziranih od strane službenih nacionalnih i europskih institucija bavile su se smanjenjem onečišćenja plastikom i poticanjem građana na prelazak na čiste izvore energije. Vjerujemo da je jedan od tema bila i promicanje kupnje kvalitetno proizvedene odjeće. Naime, upravo je nedavno Europska unija zamijetila problem prevelikog proizvođenja smeća u tekstilnoj industriji i prodajnom lancu. A svi smo mi barem jednom prošetali natrag do nekog butika jer su nam se cipele ili hlače raspale nakon par dana nošenje… E, upravo tu situaciju želimo izbjeći.
Kupujte pametno, kupujte održivo i znajte svoja prava! Naši prvašići su ih sigurno naučili.