Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb
Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno
Povodom Dana prava potrošača koji se obilježava 15. ožujka naši su ekonomisti pripremili puno edukativnog materijala, a i sami su se dodatno uz vanjske stručnjake educirali na tu važnu temu. Izrađivali su grafičke materijale, snimali kratke filmove, provodili ankete, odslušali online gostujuće predavanje gospođe Tanje Popović iz Centra za edukaciju i informiranje potrošača. Sve je ovo bilo organizirano od strane profesorica Ivane Pašalić i Vedrane Sabljo koje su se pobrinule da i vi ponešto naučite od naših učenika čije materijale s ponosom dijelimo.
Nekoliko dana pred sam Dan prava potrošača, na nastavi smo krenuli obrađivati ovu temu. Budući da je vezana za pravila ponašanja na tržištu, logično je bilo da je obradimo primarno s našim ekonomistima. Drugi i treći razredi bili su zaduženi za izradu grafičkih materijala – infografika, plakata i mentalnih mapa. Osim što su na taj način svladali osnovne termine i educirali se o tome koja prava i na koji način ih potrošači mogu realizirati, naučili su koristiti neke alate za grafički dizajn.
S druge strane, za one koji više vole audio-vizualne prezentacije, prvašići ekonomisti su snimili kratke filmove u kojima sažimaju definiciju potrošača, odnosno kupaca, kao i područja koja njihova prava pokrivaju. (Možda biste se iznenadili koja su i koliko ih ima!) U nastavku možete pogledati rad dvojice učenika – izbor lokacija snimanja nadasve je neobičan, ali hej, trud je bitan (toliko bitan da ćemo im zažmiriti na pravopisne pogreške). I oni su, osim teoretskih znanja, ovladali i digitalnim vještinama snimanja i uređivanja video materijala. Praksa 2u1, naš omiljeni oblik učenja.
A sjećate se ankete koju smo spomenuli na početku? U svrhu upoznavanja s metodama istraživanja tržišta, naši ekonomisti proveli su anketu o poznavanju prava i metoda zaštite potrošača među ostalim učenicima i nastavnicima. Nećemo puno reći o rezultatima, ali zaključak je da nesumnjivo ima još prostora za edukaciju i usavršavanje.
Ostavština pandemijskih dana definitivno je lakoća organiziranja i održavanja gostujućih predavanja putem video poziva. Profesorice Pašalić i Sabljo stupile su u kontakt s gospođom Tanjom Popović iz Centra za edukaciju i informiranje potrošača (CEIP). CEIP se opisuje kao „nepolitička, nestranačka i nevladina udruga građana udruženih s ciljem pružanja pomoći građanima u zaštiti njihovih prava kao potrošača i pacijenata“, a osim navedenih, njihove su domene također zaštita okoliša, energetska učinkovitost i održivi razvoj.
Gospođa Popović našu je učionicu virtualno posjetila upravo na Dan prava potrošača, 15. ožujka, tijekom drugog školskog sata. Naše ekonomiste smo okupili u jedan razred te s njima razglabali o teoriji, ali i o primjera prakse zaštite potrošačkih prava.
Dani koje smo posvetili ovoj temi zasigurno su u znanje i svijest naših učenika usadili neke životno i profesionalno važne lekcije i vještine. Pouzdano znamo da im se ovakva metoda rada jako svidjela, a jedino što na koncu možemo dodati je veliko „HVALA“ našim vrijednim profesoricama koje na zabavan i koristan način nadograđuju redovnu nastavu naših ekonomista.