Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

MJESEC ZDRAVLJA

Kao da smo znali kakve će nas (ne)prilike dočekati, tik prije razlaza u karantenu, organizirali smo mjesec zdravlja u našoj školi. Od sredine veljače do sredine ožujka, naši su učenici imali priliku sudjelovati u nekoliko predavanja i radionica o fizičkom i mentalnom zdravlju. Pa, o kojim sve temama smo imali prilike slušati, pročitajte u nastavku.

Važnost fizičke aktivnosti

Predavanje na temu važnosti fizičke aktivnosti održao je Ivan Miličević, voditelj i osnivač prvog Funkcionalnog centra u regiji – EliteFit. Gospodin Miličević pričao je o tome kako fizička aktivnost utječe na naše fizičko zdravlje kroz poboljšanje kondicije, povećanja energije i jačanje imuniteta, ali i o tome kako utječe na našu psihu. Ponekad zanemareni (ali nekad i prenaglašeni) element bavljenja sportom upravo je i pozitivan osjećaj koji kretanje izaziva. Osim trenutačnog zadovoljstva izazvanog adrenalinom i ostalim hormonima koji nastaju pri fizičkoj aktivnosti, Miličević je istaknuo i povećanje osjećaja samopouzdanja kao dugotrajan psihološki benefit. Učenici su bili oduševljeni stilom predavanja gospodina Miličevića koji je inače bio govornik i na TedX-u u Zagrebu.

Predavanja o kontracepciji i spolno prenosivim bolestima

Tinejdžerske godine su vrijeme kada se mladi ljudi počinju upuštati u nova fizička iskustva, a da bi njihovo seksualno ponašanje bilo odgovorno, važno je utemeljiti ga na informiranosti i znanju. Stoga nas je u mjesecu zdravlja posjetila školska liječnica, dr. Dajana Malenica. Dr. Malenica je učenicima 1. razreda govorila o spolno prenosivim bolestima, dok je učenicima 2. razreda održala predavanje o različitim kontracepcijskim sredstvima i o načinima zaštite od spolnih bolesti.

Virusi i cjepivo

I više nego prigodna i aktualna tema bila je obrađena na predavanju „Virusi i cjepivo“. Predavanje su održale Dora Martinčević i Matija Mateljak. Objašnjavale su kakvi su zapravo organizmi virusi, kako se šire, zašto se virusi suzbijaju cijepljenjem i kako cjepiva funkcioniraju. Naravno da smo se pri tom dotaknuli i COVID-19 virusa i mogućnosti stvaranja i korištenja cjepiva protiv njegovog širenja.

Mind the Mind: To Combat the Stigma of Mental Disorders

Jedna od zanimljivijih radionica ovog ciklusa o zdravlju definitivno je bila „Mind the Mind“ radionica. Njena tema je primarno bila prevencija stigme psihičkih poremećaja koji se, u principu, u ne naročito velikoj mjeri razlikuju od fizičkih oboljenja poput srčanih ili dišnih bolesti. Na radionici se puno raspravljalo o važnosti brige za vlastito mentalno zdravlje i razgovora o njemu te o stigmama i mitovima koji se vežu za određene tipove mentalnih poremećaja kao što su anksioznost, depresija, bipolarni poremećaj, shizofrenija i opsesivno-kompulzivni poremećaj.

Radionica održana u našoj školi dio je velike kampanje „Mind the Mind“ koju su pokrenuli članovi Europske federacije udruga studenata psihologije (EFPSA) unutar Tima za Socijalni utjecaj s ciljem borbe protiv stigmatizacije psihičkih poremećaja. Ovu, kao i brojne druge radionice unutar kampanje, vodili su studenti volonteri koji su temu obradili interaktivno i time je učinili još zanimljivijom. Njihov pristup odrazio se na angažiranosti naših učenika koji su pozorno sudjelovali te, nadamo se, razbili koju predrasudu o mentalnim stanjima s kojima se mnogi bore, ali se rijetki usude potražiti nužno potrebnu pomoć.