Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

Izlet u fascinantne dubine Postojnske jame

Prirodne ljepote nekad mogu biti zanimljivije od svih zabavnih parkova ovoga svijeta. To su naši učenici doživjeli prilikom posjeta Postojnskoj jami gdje su ih očarale fascinantne špiljske tvorevine, lokalne legende, posjet Predjamskom dvorcu i divno vrijeme koje ih je poslužilo. Ukupnom dojmu nije odmoglo i to što se na izlet putovalo u petak, 28. listopada, čime je njihov produženi vikend bio još malčice dulji.

Izlet u Postojnsku jamu kao dio kurikuluma iz predmeta geografija i povijest organizirala je profesorica Ivana Šarlija. Namjera je bila da se učenici upoznaju s podzemnim oblicima reljefa, špiljskim biljnim i životinjskim svijetom, ali i kulturnom-spomeničkom baštinom grada Postojna. Uvijek pametno birajući datum – jer učenici najviše vole na terensku nastavu ići prije vikenda – izlet je organiziran za 28. listopada, tik pred produženi vikend za Svi svete.

Put do Postojne bio je kratak i ugodan, ali doživljaji i znanja koje su ondje učenici prikupili bili su trajniji i ljepši. Nužno prikladno odjeveni, budući da je temperatura u Postojnskoj jami uvijek oko 9,5 stupnjeva, uputili smo se u razgledavanje jedne od najpoznatijih špiljskih ljepota na ovim prostorima.

Kamena šuma nastala iz taloga

Postojnska jama je vrlo poznata po svom bogatstvu stalaktitima i stalagmitima. Tijekom vožnje vlakićem kroz špilju, mogli smo sa svih strana vidjeti neobične oblike nastale taloženjem kalcita. Imalo maštovitije oko je moglo prepoznati i pokoje lice, životinju ili drugi inače živi objekt. Najfascinantnija među kalcitnim tvorevinama unutar špilje je 5 metara visoki stalagmit nazvan Briljantin. Iznimno bijele boje i blistav, izabran je kao simbol Postojnske jame.

Prilikom vožnje, stručno vodstvo nam je pričalo i o bogatom životinjskom svijetu unutar kojeg broj životinjskih vrsta varira između 100 i 150. Jedan od najpoznatijih stanovnika Postojnske špilje je i čovječja ribica za koju legenda kaže da je živi primjer zmajevih mladunaca.

Naučili smo i da špilja ima 3 razine od kojih su prve dvije najposjećenije, a u treću ulaze samo znanstvenici i ljubitelji speleologije. Također smo otkrili da je samo otkriće špilje umalo bilo oteto Luki Čeču koji ju je, kao običan radnik, našao sasvim slučajno. On se, pak, pobrinuo i da se istraži bogat život Postojnske jame što mnogi prije njega nisu vjerovali.

Predjamski dvorac

Nije se zabava krila samo u špiljskim odajama, već i na površini gdje je među stijene utisnut Predjamski dvorac. Dvorac je s jedne strane romantična lokacija okružena pitomom prirodnom, a s druge krasan primjer srednjovjekovne arhitekture i stila života. U šetnji dvorcem vidjeti smo kapelicu kao neizostavan dio srednjovjekovnih zamkova, oružarnicu s bogatom zbirkom oružja i oklopa te druge prostorije i alate koji su nam bolje predočili kako se jednom davno živjelo unutar tih zidina.

Legenda kaže da je jedno vrijeme u dvorcu živio vitez Erazmo koji je „robinhudovski“ pljačkao vlastelu da bi plijen udijelio siromašnima. Čak i kada ga je opsjela vojska poslana od strane bogatih, ali oštećenih, dugo se svojom lukavošću opirao njihovoj opsadi. No, legenda Erazmu ne donosi sretan kraj, pa priča kaže da je, nakon što je bio izdan, Erazmo ipak od neprijateljske ruke nastradao – na zahodu.

Sve u svemu, izlet u Postojnu nama je bio jedno divno, opuštajuće i zanimljivo iskustvo. Nadamo se da smo vam kroz ove retke i slike prenijeli barem dio te atmosfere. A ako nismo – ili tim više ako jesmo – preporučujemo da obavezno jedan ranoproljetni ili jesenski dan posvetite odlasku u Postojnu.