Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

Iz oka učenika: Izlet u Park znanosti

Dugo, predugo vremena naši su učenici bili osuđeni na gotovo isključivo dvije stvari: biti zatvoreni u učionici ili biti u izolaciji. U redu, uz pokoji terenski sat. Upravo zato nas je iznimno obradovao izlet u Park znanosti u Oroslavju kojim smo se počastili u ponedjeljak, 4. listopada. Za organizaciju je bila zadužena profesorica Ivana Šarlija, a kako je sve prošlo, napisao vam je naš učenik L.N.B. iz 2.T razreda. I premda vožnja do destinacije baš i nije najbolje sjela autoru redaka koji slijede, čini se da je dan ipak bio toliko dobar da je i to palo u drugi plan. Pa, pročitajte što kaže naš učenik – koja je njegova ocjena prvog izleta nakon toliko mjeseci bez putovanja?

Kad su nam rekli da idemo na izlet bio sam uzbuđen jer konačno nakon godinu i pol dana izolacije, zabrana i socijalne distance idemo u pustolovinu. Idemo u Zagorje u Park znanosti i jest ćemo pizzu. Može li biti bolje?

Do Parka znanosti putovali smo autobusom na kat. Putovanje do tamo mi nije bilo baš ugodno jer mi je bilo mučno. Posjetili smo i Dvorac Oroslavje. Star je preko 300 godina. U obnovljenom dijelu vidi se njegova ljepota. Nadam se da će se obnoviti i ostatak dvorca i  vratiti se njegova stari sjaj. Nakon dvorca stigli smo u Park znanosti. Mislio sam da će biti kao muzej u kojem možeš samo promatrati, a ne dirati. Pokazalo se da sam bio u krivu. Park znanosti je smješten u parku, na otvorenom, sve se može dotaknuti, isprobati, istražiti. Vodiči su nas vodili kroz park, pitali su nas da pretpostavimo o čemu se radi, da isprobamo i na kraju bi nam objasnili o kojim se pojavama i zakonitostima radi.

Najinteresantniji su mi bili: Newtonovo njihalo, Zvučna zrcala i Glazbena ograda. Newtonovo njihalo je sprava koja prikazuje sudar 5 kuglica čime bi se prikazao prijenos količine gibanja s jedne kuglice na drugu u trenutku sudara. Šaptom izrečena riječi u žarištu jednog „Zvučnog zrcala“ može se čuti u drugom, udaljenom 20 metara. Glazbene ograde pružaju doživljaj sviranja određene melodije. Lupkanjem melodijskih cijevi određenim redoslijedom u hodu odsvirati će određenu melodiju, u ovom slučaju to je „Oda radosti“.

Na kraju smo se podijelili u grupe i izradili Newtonovo njihalo od kartona, pikula, žica i ljepila. Nekima je izrada njihala bila uspješna, a nekima nije. Bilo je komplicirano, ali i zabavno jer smo se stalno zezali i šalili dok smo izrađivali njihala.

Posjet Parku znanosti mi je bio jako zanimljiv jer smo učili radeći, istražujući, a ne samo gledajući i slušajući. Vodiči su bili smiješni i zanimljivi, nisu bili poput strogih profesora, nego poput naših prijatelja koji nam pokušavaju nešto objasniti na zanimljiv i smiješan način. U potpunosti su opravdali svoj slogan „Gdje je znanost zabavna“.

Izlet smo završili u pizzeriji Oro-Goro gdje smo osim vrlo ukusnih pizza (moglo ih je biti više), proveli vrijeme igrajući nogomet i košarku.

Izlet u Zagorje ocjenjujem 9/10 ( samo zbog mučnine u autobusu je 9 od 10). Veselim se sljedećim izletima i nadam se da će ih biti još puno.

L.N.B., 2.T1