Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb

Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno

Dan društvenih igara u Futuri 2021

Možda nije onaj međunarodni, ali je naš – Futurini profesori i učenici odlučili su četvrtak, 27. svibnja, posvetiti društvenim igrama. Od klasičnih igara kartama do računalnih igrica, na našim klupama i u dnevnom programu našlo se za svakoga po nešto. No, ne igraju se te igre radi igre samo po sebi, već – ako niste znali – one imaju i puno važniju, pedagošku svrhu.

Nakon cijele godine prošarane izolacijama i online nastavom, odlučili smo jedan dan posvetiti zabavi i druženju, onome što nam je najviše nedostajalo dok smo bili raspršeni van učionica. Premda se već približio kraj školske godine, procijenili smo da nam malo relaksacije neće škoditi – ni našem znanju, ni obvezama, ni ocjenama – zato smo izabrali četvrtak, 27. svibnja, za Futurin ovogodišnji dan društvenih igara. Kao što smo rekli, možda nije onaj pravi međunarodni koji se najčešće obilježava u prvoj polovici travnja, ali je i dalje naš dan igara te smo ga mi propisno odradili.

Da se razumijemo, igranje društvenih igara ima svoje benefite i po same učenike čak što mlađe, to bolje. Naime, igranje društvenih igara potiče razvoj kritičkog mišljenja, samostalnost i timski rad. Također, pomaže i da upoznamo sami sebe tako da prepoznamo što nam je bitnije – pobijediti ili sudjelovati. Naravno, radi zdravije atmosfere, potiče se pozitivan stav o važnosti samog sudjelovanja i uživanja u društvu i zabavi, no malo natjecateljskog duha također nikad nije na odmet.

Što smo sve igrali?

Gotovo svi nastavnici koji su tog četvrtka imali nastavu doprinijeli su s nekim svojim izborom igara. Kod profesora Jusufija, nakon velikom odmora krenuo je dvosatni turnir u računalnim igrama. To je zaista bio turnir, nemojte se zavaravati – učenici su se trebali prethodno najaviti, a svi rezultati bili su uredno bilježeni od strane nastavnika.

Kod profesora Borovića, na raspolaganju je bilo zaista sve i svašta. Preko Crnog Petra, Draw & Guess, Una, Scrabblea, do prilagođenog Memoria koji se igrao s karticama na kojima su bile ikone računalnih programa. Posebno je bio zanimljiv binarni Tetris kod kojeg se oblici slažu kao u standardnom tetrisu, ali uz dvije razlike. Prva je da se na desnoj strani ekrana sav prazni prostor obilježen nulama pretvara u jedinice onog trenutka kada se figura smjesti na dno ili među druge oblike, a druga razlika je zapravo dodatni izazov – sa svakim ispunjenim redom, nakon što on nestane, iskoči jedno pitanje s ponuđenim odgovorima. Pitanja su, naravno, o računalnim tehnologijama i, moram vam reći, nisu baš sva jednostavna koliko biste očekivali. (Ili nama nedostaje znanja. Ups!)

Nadalje, kod profesorice Rumec su se igrali Uno, Uno Flip i Kems te sjajna edukativna igra Čovječe, nauči se u kojoj igrač kretanjem po ploči na kojoj je iscrtana karta Lijepe naše može naučiti brojne zanimljivosti o hrvatskim gradovima i znamenitostima.

Poseban hit je, pak, bila igra Mafija kod profesorice Vinovčić. Za nju vam je potrebno tek nekoliko papirića, neko pisalo i minimalno osam igrača. Sve drugo se svodi na dobrog moderatora igre koji svojim reakcijama ne smije otkriti tko je dobio koju ulogu te dobre igrače koji se znaju uživjeti u svoju – a među našim učenicima se pokazalo, bome, da neki imaju dobre živce, viši level prepredenosti i lice od kamena. Što reći, osim, dobitna kombinacija, doslovno.

Eto, nadamo se da ste dobili koju ideju što raditi sa svojom obitelji ili prijateljima idući put kad vas lockdown (zaobiđi nas, nesrećo!) ili oblaci natjeraju da sjedite zajedno kod kuće. Mi ćemo svakako zaigrati nešto od spomenutog prvom prilikom – makar tek na ljetnim praznicima.