Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb
Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno
Ne znamo koji je od ova dva dana bitniji, a da bismo ih ekonomično obilježili, naši su se ekonomisti s profesoricom Sabljo danas bavili objema temama. U četvrtak, 8. veljače, naši su se trećaši bavili pitanjima sigurnosti na internetu, dok su drugaši posvetili vrijeme i poznatim ženama u znanosti. Pri tom su imali puno istraživačkog i timskog rada, a njihov trud je rezultirao memorijskim pločama važnih pojmova i plakatima s pričama o najpoznatijim znanstvenicama kroz povijest.
Raspored je tijesan, mora se i na gradivu raditi, no teme sigurnog ponašanja na internetu te važnosti žena i djevojaka u znanosti su se morale obraditi. Budući da su datumi međunarodnog obilježavanja obaju blizu jedan drugome, profesorica Vedrana Sabljo odlučila je sa svojim učenicima tome posvetiti jedan cijeli dan.
Dan sigurnijeg interneta ove godine se obilježava upravo 8. veljače, kada su se naši učenici primili tog zanimljivog posla. Budući da se njihovi životi jednim velikim dijelom odvijaju u virtualnom prostoru – kroz društvene mreže, portale, online trgovinu, pa i obrazovanje na daljinu – vrijedilo ih je podsjetiti zašto trebaju biti oprezni.
Brzim pregledom online izvora može se primijetiti da je broj pokušaja online prijevara u 2021. porastao u odnosu na 2020. godinu, a predviđa se da će se trend rasta nastaviti. Prijavljene online prijevare u nekim zemljama broje se u stotinama tisuća, a gubitci u milijardama dolara. Zato je bilo bitno našim učenicima skrenuti pažnju na važnost toga što o sebi, svom životu i od svojih privatnih podataka dijele online, ponajviše na društvenim mrežama. O tome su diskutirali te nacrtali mrežu povezanih važnih pojmova i online pojava.
Ovaj dan smo obilježili mrvicu ranije – naime, Dan žena i djevojaka u znanosti ove godine pada na 11. veljače (nismo puno uranili). No zašto je ova tema toliko bitna?
Generalno prema znanosti postoji određena skepsa, ponajviše u njenu isplativost. Ali, gdje bi svijet bio bez znanstvenika? I gdje bi svijet bio bez žena u znanosti – onog znatno manjeg postotka znanstvene zajednice koji itekako opravdava svaki komadić svog udjela? Gdje bismo bili bez Marie Curie, koja je otkrila radij i polonij te uvela radiologiju u medicinu, ili bez Ade Lovelace, matematičarke koja je praktički napisala prvi računalni kod?
Kako bi se pozabavili ovom temom, učenici su morali istražiti biografije neke od velikih znanstvenica te u timu, pod vodstvom profesorice, izraditi plakat o nekolicini njih. Za što bolje rezultate grupnog učenja, profesorica je u metodu odrade ovog sata uključila i malo Mozarta kako bi zvonke melodije klasične glazbe pomogle kognitivnim funkcijama i boljem pamćenju.
Za kraj, sjetimo se zašto je ovaj memorijalni dan zapravo važno obilježiti u školama. Na Dan žena i djevojaka u znanosti potičemo sve djevojke u svijetu da se odvaže krenuti putem ovih umnih junakinja, da ne posustaju pred izazovima, da se bore za svoja prava i ravnopravnost, da teže visokim idealima koliko god se dalekima činili te da nikad ne zaborave one koje su to već napravile. Smjerokaz je ucrtan, put se samo treba bolje utabati.