Adresa
Divka Budaka 1d, Zagreb
Radno vrijeme
Pon-pet: 8:00-15:00
Vikend: zatvoreno
[mp_row]
[mp_span col=”12″]
Dok su se naši učenici odmarali tijekom posljednjeg tjedna praznika, u školi je ipak bilo poprilično dinamično. Od 8. do 12. siječnja 2018., Privatna škola Futura bila je domaćin prvog teacher training susreta projekta Flipped Learning što je nastavnike iz naših šest partnerskih zemalja dovelo u Zagreb na pet dana učenja i druženja.
Erasmus+ projekt Flipped Learning za cilj ima podizanje svijesti o posljedicama ranog odustajanja od obrazovanja te o važnosti digitalizacije. To se namjerava postići kroz „flipped class“ – koncept prema kojem se učenje teorije i svladavanje osnovnih znanja radi kod kuće uz nastavu namijenjenu primjeni istih na zadacima različitog stupnja složenosti. Ovakav je oblik učenja izrazito digitaliziran kroz korištenje ICT i online alata u svakom koraku. Da bi sve ovo uopće krenulo u provedbu, potrebni su obrazovani nastavnici detaljno upoznati s polaznim točkama projekta, metodološkim i tehnološkim novitetima te opremljeni sa što je moguće više trikova i savjeta.
Stoga smo prvi dan namijenili upoznavanju sa stanjem u obrazovanju u svakoj od zemalja partnera – Turskoj, Italiji, Češkoj, Portugalu, Latviji, Mađarskoj i, naravno, Hrvatskoj. Posebno oduševljenje i kvalitetnu raspravu potaknulo je predavanje prof. dr. sc. Gordane Berc s katedre za socijalni rad pri Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Profesorica Berc pričala je o problemu ranog odustajanja od obrazovanja pri tom iznijevši mnoge korisne brojke i podatke o stanju kako u Europi, tako i u Hrvatskoj, te o razlozima u kojima leži korijen problema kojima se Flipped Learning projekt bavi.
Bavili smo se i rezultatima testiranja PISA 2015 te strategijom Europe 2020 koja predstavlja okvirni plan daljnjih aktivnosti zemalja članica EU. Navedenim temama smo napravili odličan uvod za temeljitu razradu koncepta flipped učenja i blended learninga. Posebno zanimljiva predavanja održali su naši nastavnici Franjo Borović i Sofija Pinjušić Ćurić o digitalnim alatima u nastavi pri čemu su gosti nastavnici mogli na licu mjesta, u našoj informatičkoj učionici, neke od prezentiranih alata i iskušati.
Kako bismo se upoznali s novitetima u hrvatskom obrazovnom sustavu, u srijedu, 10. siječnja, posjetili smo sjedište CARNeta, nositelja velikog projekta za digitalizaciju hrvatskih škola, e-Škole. Osoblje CARNeta nam je predstavilo projektne aktivnosti i rezultate, a da bismo to vidjeli iz prve ruke, u petak (12. siječnja) ugostila nas je Osnovna škola dr. Ante Starčević kao jedna od škola-sudionica. Ovim putem još jednom zahvaljujemo našim domaćinima na gostoprimstvu te odličnim prezentacijama.
Da ne bi bilo da smo samo učili, naše posjetitelje smo proveli kroz ljepote grada Zagreba kroz jedno popodnevno razgledavanje, a od kulturno-zabavnih sadržaja nismo nikako mogli propustiti posjet Muzeju iluzija i sjajnoj izložbi „Nikola Tesla – Mind from the Future“. Pet dana je brzo proletjelo, nadamo se, uz veliko zadovoljstvo i puno novih znanja. Mi se već radujemo idućem susretu!
[/mp_span]
[/mp_row]
[mp_row]
[mp_span col=”12″]
[mp_image_slider ids=”5726,5727,5728,5729,5730,5731,5732,5733,5734,5735″ size=”medium” animation=”fade” smooth_height=”false” slideshow=”true” slideshow_speed=”7″ animation_speed=”600″ control_nav=”true”]
[/mp_span]
[/mp_row]